Výsledky amerických voleb a jejich dopad na investory
08.11.2024
Donald J. Trump se vrací do Bílého domu jako 47. prezident Spojených států. Republikánská strana také získala kontrolu nad Senátem, v současnosti má 52 křesel oproti 42 křeslům pro demokraty. Hlasování o Sněmovně reprezentantů stále probíhá, ale pokud republikáni udrží svůj náskok, dojde k takzvanému „red sweep“ – ovládnutí obou komor Kongresu, což jim poskytne značnou volnost pro prosazování své politické agendy.
Co na to finanční trhy? Ty relativně rychle naplnily očekávání pro případ vítězství Trumpa: a) Růst dluhopisových výnosů, b) Posílení amerického dolaru, c) Růst cen akcií. Investoři nyní přisuzují vyšší pravděpodobnost, že Trumpovy politické návrhy se stanou realitou.
Politická rovina? Očekáváme, že nový prezident se zaměří na tarifní a imigrační politiku před daňovými škrty, protože ty mohou být realizovány prostřednictvím exekutivních příkazů bez schválení Kongresu. Klíčové pak bude sledovat republikánskou politiku ovlivňující ekonomický růst a inflaci. Potenciální celní tarify totiž mohou představovat negativní dopad na agregátní nabídku v americké ekonomice, což zvyšuje riziko stagflace.
Celosvětové dopady? Plná implementace Trumpova rozsáhlého tarifního návrhu přinese zvýšenou obchodní nejistotu a protekcionismus, což neprospěje nikomu. Konkrétně pak platí, že transatlantické vztahy mohou trpět kvůli vzrůstajícímu ekonomickému napětí; Asie by mohla být nejvíce zasažena, zejména Čína, kde ale existuje možnost vyjednávání v oblastech, kde má USA silnou závislost, jako jsou farmaceutické zboží a nerostné suroviny.
A konečně investiční dopady? Vyšší inflace a přísnější měnová politika Fedu představují rizika pro investice do dluhopisů. Krátkodobě však podporují americký dolar. Utaženější finanční podmínky se rozšíří po celém světě, přičemž asijské trhy budou obzvlášť zranitelné kvůli vyšším tarifům. Ceny amerických akcií budou čelit protichůdným silám, ale deregulace a průmyslová politika pod Trumpem 2.0 pravděpodobně prospějí sektorům jako jsou banky a malé/střední podniky.
Pokud se chcete dozvědět více o tom, co očekávat od nového prezidenta, jak bude jeho politika formovat ekonomické vyhlídky USA či jaké budou důsledky pro Evropu, přečtěte si celý článek věnovaný tomuto tématu zde.